Najčešće postavljana pitanja
Zaštita klime je više od zadatka političke klase ili društva. Ovaj globalni izazov zahteva učešće svakog pojedinca.
Uopšteno govoreći, ne mogu se izbeći baš sva putovanja. Sa svakim kilometrom koji vaše vozilo pređe stvara se CO2 koji odlazi u atmosferu i tako doprinosi globalnom zagrevanju. Da bismo vašoj kompaniji pružili mogućnost putovanja na klimatski prihvatljiviji način, nudimo opciju kompenzacije za vaša goriva.
Etiketom „klimatski neutralna vožnja“ posvetićete se zaštiti klime i povećaćete kredibilitet svoje strategije održivosti. Identifikacioni broj iz porudžbine obezbeđuje transparentnu komunikaciju. Za dalje informacije o označavanju klimatski neutralnih proizvoda, pogledajte Vodič za etikete (Label Guide) našeg partnera ClimatePartner.
Aktivnosti koje neizbežno generišu emisije gasova staklene bašte mogu se neutralisati u svrhu zaštite životne sredine. Pored sprečavanja i smanjenja emisije ugljenika, kompenzacija za emisije CO2 važan je korak u sveobuhvatnoj zaštiti klime. Gasovi sa efektom staklene bašte poput CO2 ravnomerno su raspoređeni u atmosferi, pa je koncentracija gasova sa efektom staklene bašte približno ista na celoj planeti. To takođe znači da za globalnu koncentraciju gasova sa efektom staklene bašte nije bitno gde se u svetu isti generišu ili izbegavaju.
Projekti kompenzacije za emisije ugljenika na evidentan način umanjuju emisiju gasova sa efektom staklene bašte i daju značajan doprinos borbi protiv globalnog zagrevanja. Pored toga, oni podstiču održivi razvoj u zemlji implementacije projekta, na primer kroz veću dostupnost čiste vode za piće, širenje lokalne infrastrukture, otvaranje radnih mesta i očuvanje postojećeg biodiverziteta. Globalno priznati standardi za merenje ovih pozitivnih efekata su Ciljevi održivog razvoja (SDG) Ujedinjenih nacija. Ovih 17 ciljeva podrazumevaju borbu protiv siromaštva i gladi, unapređenje obrazovanja i globalnu distribuciju čiste i pristupačne energije. Svaki projekat iz našeg portfolija doprinosi određenom broju ovih ciljeva. Kako bi ovaj efekat bio vidljiv, ClimatePartner precizira doprinos pojedinačnih projekata različitim ciljevima održivog razvoja za svaki projekat ponaosob. Na taj način možete da vidite koje druge ciljeve podržavaju vaši projekti pored zaštite klime. Dodatni doprinos nekih projekata je toliko veliki da oni zapravo predstavljaju razvojne projekte sa dodatnim uticajem na zaštitu klime - a ne obrnuto.
Pored uštede emisija, svi projekti kompenzacije za emisiju ugljenika moraju ispunjavati sledeća četiri osnovna kriterijuma: aspekt dodatnog finansiranja, nemogućnost dvostrukog pripisivanja uštede, trajnost i verifikaciju treće strane.
Kako bi se utvrdilo da li ispunjavaju kriterijume, projekti se revidiraju i sertifikuju u skladu sa strogim standardima kao što su Zlatni standard i Verifikovani standard za ugljenik (VCS). Na taj način se osigurava efekat projekta na očuvanje klime i redovna verifikacija istog. Jedan od najvažnijih zahteva je da su projekti zaista dodatne mere zaštite klime i da je njihov doprinos smanjenju emisije CO2 u atmosferu jasno merljiv. Projekti moraju ispunjavati sledeće kriterijume kako bi bili priznati kao projekti kompenzacije za emisije ugljenika:
- Dodatno finansiranje
Mora se garantovati da se određeni projekat može sprovesti samo zato što dobija dodatnu finansijsku podršku putem trgovine emisijama. To znači da projekat zavisi od prihoda od trgovine emisijama kako bi se pokrili zahtevi za obezbeđenje sredstava, a ta potreba mora biti proverljiva. Projekti koji posluju profitabilno i samostalno i koji bi se mogli realizovati bez tog prihoda ne ispunjavaju ovaj kriterijum i ne mogu se koristiti za kompenzaciju emisije ugljenika. - Nemogućnost dvostrukog pripisivanja uštede
Moraju se dati garancije da predmetna ušteda CO2 nije već pripisana negde drugde. Na primer: ako se električna energija proizvedena u određenoj solarnoj elektrani već plasirala na tržište kao zelena energija, ova solarna elektrana ne može postati projekat kompenzacije za emisije ugljenika, jer se njen pozitivan efekat na klimu već pripisuje proizvedenoj električnoj energiji. Takođe, u procesu neutralizacije ugljenika mora se garantovati da se ušteđena emisija CO2 koristi samo jednom za kompenzaciju emisije ugljenika i da se odgovarajući sertifikati stoga povlače.
- Trajnost
Uštede emisije moraju biti trajne. Ovaj kriterijum je posebno važan za projekte pošumljavanja i očuvanja šuma, gde se mora osigurati da šumske površine ostanu nepromenjene u određenom vremenskom periodu. Šumska područja koja će se spaljivanjem pretvoriti u pašnjake nakon samo nekoliko godina ne mogu postati projekti kompenzacije za emisije ugljenika.
- Redovno praćenje od strane nezavisne treće strane
Nezavisne organizacije moraju redovno revidirati projekte kompenzacije za emisiju ugljenika tako što će proveravati ispunjenost svih gore navedenih kriterijuma. Ove organizacije prate usaglašenost sa odgovarajućim standardima i retroaktivno potvrđuju stvarnu zapreminu kompenzovane emisije CO2. Zbog toga se redovno izdaju izveštaji o napretku projekata.
Zaštita klime nije samo regionalno pitanje, već je pitanje globalne ravnoteže. Emisije CO2 ne ostaje uvek na istom mestu, već se šire po celom svetu. Iako 28 država članica Evropske unije čini trećeg po veličini zagađivača gasovima sa efektom staklene bašte, i to sa udelom od 8,8 procenata, veliki broj zemalja van Evrope je naročito pogođen uticajem globalnog zagrevanja i to mnogo ozbiljnije i mnogo duže. Da bi se promovisala zaštita klime na globalnom nivou, nove ekološki prihvatljive tehnologije ne bi trebalo da se koriste samo u modernim industrijskim zemljama, već i u zemljama u razvoju. Pored jasno merljive zaštite klime pomoću kompenzacije za emisiju CO2, projekti kompenzacije za emisije ugljenika takođe doprinose održivom razvoju određenog regiona, na primer stvaranjem radnih mesta, poboljšanjem lokalne infrastrukture, očuvanjem biodiverziteta, itd. Globalno prihvaćeni standard za merenje pozitivnih efekata poput ovih je 17 ciljeva održivog razvoja UN. Ovi ciljevi su usmereni na unapređenje obrazovanja, borbu protiv siromaštva i gladi i brojne druge aspekte.
Obavezan uslov da se određeni projekat prizna kao projekat kompenzacije za emisije ugljenika je ispunjenje četiri gorenavedena kriterijuma za kvalifikaciju ovih projekata (dodatno finansiranje, nemogućnost dvostrukog pripisivanja uštede, trajnost, nezavisna revizija).
Za projekte unutar EU, kriterijumi dodatnog finansiranja i nemogućnosti dvostrukog pripisivanja uštede predstavljaju posebno veliku prepreku:
Mnogi projekti unutar EU ne ispunjavaju kriterijum dodatnog finansiranja, jer već postoji nekoliko programa subvencija za promociju i razvoj obnovljive energije ili za poboljšanje energetske efikasnosti koji ih čine ekonomski atraktivnim.
Kriterijum u vezi sa nemogućnošću dvostrukog pripisivanja uštede može se ispuniti samo ako postoje garancije da ušteda ugljenika koju određeni projekat postigne još uvek nije pripisana negde drugde. Po pravilu, uštede postignute u EU imaju direktan pozitivan efekat na nacionalni bilans gasova sa efektom staklene bašte neke zemlje; drugim rečima, ovakve uštede pomažu datoj zemlji da postigne svoje klimatske ciljeve i ciljeve EU. Stoga se te uštede ne mogu priznati kao dodatne uštede za kompenzaciju ugljenika u okviru dobrovoljne zaštite od klimatskih promena.
OMV i ClimatePartner su odabrali portfolio od pet međunarodno potvrđenih i sertifikovanih projekata kompenzacije za emisije ugljenika. Projekti su revidirani i sertifikovani u skladu sa međunarodnim standardima i nedvosmisleno štede emisije CO2. Procesi kompenzacije za emisije CO2 ClimatePartner-a su dodatno sertifikovani od strane Austrijske agencije za tehničku inspekciju (TÜV) koja Vam garantuje sigurnost.
OMV se udružio sa jednim od vodećih partnera u oblasti korporativnih mera zaštite od klimatskih promena, te sa renomiranim partnerom sa iskustvom u ovoj oblasti: ClimatePartner (www.climatepartner.com/en). ClimatePartner je osnovan 2006. u Minhenu; danas ova kompanija ima 50 zaposlenih u Minhenu, Berlinu, Beču, Cirihu i Jerevanu, i sarađuje sa 1500 kompanija u 30 zemalja.
Mnogo godina iskustva ClimatePartner-a i zagarantovana transparentnost svih njihovih procesa i projekata, kao i usluge ličnog savetovanja i podrške, bili su odlučujući faktori za nas.
Ako kupite gorivo svojom OMV karticom, odgovarajuće emisije CO2 se računaju na osnovu sledećih faktora emisije*:
- Dizel 2.696 kg CO2 / litar
- Benzin 2.318 kg CO2 / litar
Svoje izračunate emisije CO2 nastale kroz potrošnju goriva možete nadoknaditi pomoću portfolija projekta smanjenje za emisije. Ovim se dobija sledeća cena klimatske neutralnosti za svaki litar goriva:
- Dizel 1,75 dinara/litar
- Benzin 1,50 dinara/litar
*Zbog visokih zahteva usklađenosti sa zakonskom regulativom, OMV koristi IPCC-ove vrednosti za proračun CO2. IPCC je međuvladino telo Ujedinjenih nacija sa 195 država članica koje pruža objektivnu i naučnu procenu rezultata istraživanja o klimatskim promenama.
Svojim doprinosom obezbeđujemo klimatski neutralna goriva u cilju sprečavanja klimatskih promena. Mi ne profitiramo od ovog projekta.